Saunarituaalid on segu praktilisest hügieenist ja müütilisest mõtlemisest. Need rituaalid on universaalsed: indiaanlaste higistamistelk, mehhiklaste koopasaun, araablaste aurusaun, jaapanlaste furo, rooma termid. Sotsiaalne tähendus ületas sageli füsioloogilist.

Eestlased on maarahvas, jalgupidi maa peal, silmsidemega Põhjanaela küljes. Meie saunarituaalid on eelkõige tervist edendava sisuga, kuid müütiline pool oli sama oluline. Eks see tuleneb tarkusest, et õiged mõtted on meie keha toimimise tüüriks.

Tänapäeva popkultuurses maailmas, kus päriselu asendab sageli simulatsioon, on ka sauna tundmatuseni moonutatud. Elektrikerisest plastmassvihani – tekib küsimus, et mis selise sauna mõte on.

Mis see “päris” ja tervistav saun siis on?

  • Puudega köetavas saunas tekivad kerisele leili viskamisel õhku negatiivsed ioonid. Needsamad, mis mere ääres muudava mereõhu meile tervislikuks. Selline õhk on tervisele kasulik just kuuridena, mitte pidevalt. Elektrikeris emiteerib peamiselt positiivseid ioone, mis meie tervisele aga mõjuvad negatiivselt
  • Leili viskamisel tekib õhku tugev elektrilaeng. Liiga palju leili koormab meie organismi üleliia.
  • Saun ei tohiks olla liiga kuum. Kui 60-80 kraadi juures meie keha vabaneb stressist ja pinetest, terveneb, siis liiga suur kuumus on karastav, kuid stressi tekitav.
  • Väga oluline on see, et keegi teine saunarituaalides abistaks. Vanasti pesid nooremad vanematel selgasid ja vihtlesid neid saunalaval. Ka täna oleks hea, kui sõber abiks. Alles sellises situatsioonis saab keha täiusliku lõõgastuse.
  • Leilivõtmise järel peab kohe keha maha jahutama – ka pea. Keha on soojenenud seisundis veel 2 tundi peale sauna.
  • Sauna ajal ja järel peab vedelikku jooma. Sobib kõik, milles vesi peenema struktuuriga: kali, lahja õlu, taar. Ega vanad eestlased suhkrut joogi sisse ei pannud, jõid ikka seda kääritatud (ehk fermenteeritud) tervistavat jooki.
  • Saunas ei ole soovitav käia tihemini, kui kord nädalas. Liigse pesemisega kahjustame oma “happemantlit” – keha katvat meile vajalikku pH-d hoidvat heade bakterite kooslust.
  • Peagi lisame teaduslik-pärimuslikke väljavõtteid…