Märts on üks väga vinge kuu. Peale selle, et pime talveaeg ja külm järele annavad, on selles

Marjapunapäev

Marjapunapäev

kuus ka rohkesti tähtpäevi. Nimesidki on valida vastavalt maitsele – paastukuu, urbekuu, märtsikuu.

Kihlakud, sirgupäev, marjapunapäev, urbepäev – suur osa neist on naistepühad, kus naistel töötegemine keelatud ja soovitav marjapunajook põskedele õhetama lasta.

Paastumine peale vastlapäeva on looduse rütmist tulenev paratamatus, mis samal ajal ka tervisele kergendust, puhastust ja seeläbi kasu toob. Vastlapäeva traditsiooniline söök seajalad viitab probleemi olemusele. Seajalad olid soolalihatünni põhjas ja kui need said ära söödud, oli lihaga selleks korraks ühel pool. Et oma kari oli tiine ja metsloomade küttimine mõisa poolt rangelt keelatud, pidi pisut kesisemalt läbi ajama. Seda kuni munapühani.  Kui rändlinnud oli tagasi ja usinasti munema hakkasid, võisid sunnitud taimetoitlased taas ennast valgulise toiduga kosutama hakata. Linnupesadest võeti mune paarikaupa, mitte kunagi tervet pesa tühjaks – selline ökoteadlik inimene oli muistne eestlane.

Tsirgupäev

Tsirgupäev

Tsirgupäev,  9. märts, oli just lindude (ja ehk nende munade) ootamise ja tervitamise ppäev – tagasi hakkasid pöörduma esimesed rändlinnud.

Paastuaja taimsema toiduga koos on kasulik läbi teha mõni puhastav tee- või meekuur. Kaselehed on head puhastajad ja sobivad nii joogiks kui vanniks. Kui päike on pungad juba punni ajanud, on tervisele hea vahest paar mustsõstrapunga sisse süüa. Neis on suures koguses C-vitamiini ja palju bioaktoiivseid kevadväsimust peletavaid aineid. Soe vesi ja mesi on samuti kasulikud.

Vastlad ehk kihlakud on kahepäevane püha. Esimene päev on liugupäev, siis peab pika liu

Vastlapäev

Vastlapäev

laskma. Naised ei tohi tööd teha, vaid peavad kõrtsis käima, juttu ajama ja punajooki jooma. Suheldakse, peetakse plaane ja tehakse kokkuleppeid. Toitudest toovad püsivamat kasu ahjuküpsetised. Võib teha leiba, sepikut või karaskit – peaasi, et ahi tühi poleks.

Sellel päeval oleks hea juukseid lõigata ja kammida. Mis on vägagi mõistlik, sest järgmisel päeval – tuhkapäeval, juukseid kammida ei või.

Tuhkapäev on esimene päev, mil pikemat päevavalgust proovitakse korralikult ära kasutada. Tõustakse vara koos päikesega ja ka magama minnakse hämardudes – tuld ülles ei võeta.Sel päeval kogutud tuhk tõrjub suvel hästi putukaid. Tuhkapäeval lehelisega pestud pesud lähevad hästi puhtaks ja püsivad puhtana terve aasta! Küpsetatakse  pannkooke ja neid nimetatakse tuhakookideks.

Naistepäev see enam pole, sest naise nägemine esimesena tõi halba õnne – taiuks selle vastu oli tuha viskamine tulija poole. Naised saavad taas ohjad oma kätte marjapunapäeval 25. märtsil. Siis läheb juba suuremaks mölluks, täpsemad juhtnöörid tulekul.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saad kasutada järgmisi HTML-i märgendeid ja atribuute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>