Juustu valmistamise õpituba

Juustu on  valmistatud aastatuhandeid. Kui lähkritena kasutati veel loomamagusid, juhtus ühes vasikamaos olnud piimaga kummaline lugu – ta muutus juustuks. Piima hapendanud piimhappebakter sai kokku laabiga – vasikamaos piima lõhustava ensüümiga.

Piim on kiirelt riknev toiduaine, selle head omadused on tarvis kadudeta kinni püüda.  Ja nii see juustus sünnib. Piimavalk  jupitakse lühemaks, nii on paremini omastatav ja kasulik tervisele.

Kuidas seda imelist protsessi  juhtida nii, et piimast saaks maitsev juust, selles saab selgust juustu valmistamise õpitoas.

Juustutegu on iseenesest lihtne, kui asi selge. Kõigepealt soojendame Pajumäe talu täispiima (sobib iga ausa lehma piim) täpsele temperatuurile ja lisame piimhappebakterid  kõigile kättesaadavast allikast. Seejärel lisame laabi ja jälgime, kuidas ime meie silme all juhtma hakkab. Edasi järgneb juustupiima kuubikuteks lõikamine potis  ja juustutera  kuivatamine vedelikus.  Sellised imeasjad tehtud, saabki juustu nõusse kurnata, kus terakesed rõõmsasti üksteisega liituvad ja juustukeha tekitavad. Ja  eriliselt õrna maitsega toorjuust  ongi valmis. Tõelise juustu nime väljateenimiseks läheb aga sellel pätsikesel  veel 6 kuud aega. Alles selle ajaga hakkab sellest saama tõeliselt peene teraga Parmesani tüüpi juust. Kuid süüa sünnib ta ka kogu küpsemisprotsessi vältel, aina muutudes lihtsalt juustukesest täiuslikuma poole.

Juustu õpituba kestab ca 2 tundi. Teeme kogu protsessi üheskoos läbi, lõpuks saab iga osaleja kaasa karbikese värsket juustu, mille võib siis kas kohe ära maiustada (maitseb nagu Prantsuse turult ostetud!), võib ka kodus  laagerdama panna. Kuidas seda teha, sellest koolitusel.

Juustu kalgendumise vahepeal aga teeme valmis Eesti põlisjuustulise – SÕIRA

Tänan Annika Saukast (KS Kontor) ja TTÜ Keemiainstituudi teadurit Tiiu-Mai Lahte, kes mind juustu saladustesse pühendasid ja õpitoa läbviimiseks vajalikud teadmised andsid.

Koolitust viib läbi Harmoonikumi perenaine Ene Lill

Hind: 35.-/osaleja