Põdrakanep

Põdrakanep on Venemaalt pärit, siia jõudis see alla 100 aasta tagasi. Põdrakanepit peeti 99 haiguse ravijaks ning taime farmakoloogilised uurimised ja katsetused on näidanud, et põdrakanepil ongi kasvajarakkude vohamist taandav, rahustav ja krambivastane toime.

Kui kevadel metsa minna, tasub kindlasti korjata põdrakanepi võrseid, mis maitsevad sama hästi või veel pareminigi kui spargel ning mis mõjuvad tõelise energiapommina (on ka loodusliku Viagra omadused). Kõige paremad on esimesed, umbes 20-sentimeetrised võrsed, mis meenutavad väikeseid palmikesi ja mille lehed on veel pisut lillaka varjundiga.

Ahtaleheline põdrakanep (chamaenerion angustifolium) kasvab raiesmikul, põlendikul, metsasihil, hõredas metsas, metsaservas, nõmmel, kraavikaldal, tee ääres ja mujal. Silma hakkab ta pika (kuni 40 cm) roosakaslilla õisikuga. Taim õitseb juunist septembrini. Kuivatamiseks ja säilitamiseks kogutakse peamiselt lehti ja õisi.

Põdrakanep ravib

Ravimiseks kasutatakse peamiselt lehti ja õisi. Tee, mis valmistatakse ravi eesmärgi, on lihtsama tehnoloogiaga. Korjatakse ürdina (õied, lehed ja varre ülemine ots ilma kaunadeta). Siin kehtib sama nõue, mis kõikide teiste maitse- ja ravimteede korjamisel. Korjatakse päikeselise ilmaga, õitsemise alguses ja kuivatatakse spetsiaalses kuivatis või tuuletõmbuses varjulises kohas.

Põdrakanepi ürdist (lehed, õied, õiepungad, õisikuvars) toodetakse juba ka vastavat preparaati – kanerooli. See on negatiivsete kõrvalmõjudeta ravim, mis sisaldab ka rohkesti mikroelemente ja tanniini.

Rahvameditsiinis hinnatakse põdrakanepi teed kui peavalu äravõtjat, rahustajat ja astmavastast vahendit. Ta korrastab seedekulgla ainevahetust, seetõttu on teda kasutatud kaksteistsõrmiku haavandi ja soolepõletike puhul. Põdrakanepit on märgitud ka vähi- ja viljatusevastase ravimina ning aitab meestel potentsi tõsta.

Põdrakanepi teel on rahustav valuvaigistav ja krampe peletav toime, see ravib unetust ja peavalu. Oma toimelt meenutab palderjani. Angiini, silma- või nahapõletiku puhul ning furunkulite ja haavandite korral aitavad loputused ja mähised teega. Sellega on saadud häid tulemusi isegi kasvajate, naha- ja lümfisõlmede tuberkuloosi ravimisel ning mao-, soolte- ja maksahaiguste, samuti kehvveresuse korral. Häid tulemusi on saadud kõhulahtisuse puhul ning vereringe haiguste korral. Nii on tast abi aeglase vereringe, peavalude korral.

Häid tulemusi on saadud kõhulahtisuse puhul ning vereringe haiguste korral. Nii on tast abi aeglase vereringe, peavalude korral. Rahvameditsiin tunnistab teda kui vähi- ja viljatusevastast ravimit. Põdrakanepit loetakse parimaks immuun- ja hormonaalsüsteemi tugevdajaks. Seetõttu on ta eriti soovitav kilpnäärme aeglase talituse korral. Et tal on põletikuvastane toime, siis on peenestatud kuiva puru raputatud halvasti paranevatele haavadele ja leemendavatele ekseemidele. (allikas: Terviseleht)

Põdrakanepist saab ka nn, “Ivan tšaid”, mis vabastab organismist palju energiat, teeb reipaks ja võimekaks. Seda tehakse fermenteeritud põdrakanepilehtedest.